Tipy

Tipy na vánoční dárky – pro teenagery

Někdy není jednoduché vybrat dárky pro své blízké, a tak se vám letos snažíme trochu poradit. Že ženy stačí poslouchat a mužům nakouknout do jejich světa už jsme vám řekli. Dnes se zaměříme na to, jak u stromečku udržet pubertou zmítající se mládež nebo se o to alespoň pokusit.

Také jste byli takoví

Je to jedno z nejtěžších přiznání v životě, ale když ho uděláte alespoň sami pro sebe, bude se vám žít lépe. Říkáte si, že takhle to s vámi tedy „nemlátilo“, tohle byste svým rodičům nikdy neřekla a tamto nikdy neudělala… Většinou to ale není tak úplně pravda, na tyhle záležitosti se jen časem zapomene a je na čase si vzpomenout. Proč? Protože doba se možná změnila, ale pocity zůstávají stejné.

V první řadě vám tedy doporučujeme, abyste se obrnili trpělivostí, všechno brali tak trochu s nadhledem a hlavně svými dárky alespoň pro jednou primárně nevychovávali, ztratili byste body úplně zbytečně. Snažíme se tím naznačit, že když místo vysněného mobilu dostane váš oprsklý teenager hromadu knih, poslušného studenta to z něj neudělá.

Na vzhledu záleží

Hodiny v koupelně, před zrcadlem, u skříně s oblečením … Ať už na to hledíte přísně jako na marnivost nebo se v duchu dusíte smíchy, tohle období je pro toho vašeho skorodospěláka jako fakt mazec (tedy myslíme těžké).

Skvěle vám tím nahrávají tedy například na koupi kosmetiky. Pro chlapce parfém nebo první výbavu na holení, pro dívky cokoliv z dekorativní kosmetiky, například make-up jistě ocení. Navíc vy určitě dokážete vybrat kvalitnější výrobky a zabráníte tomu, aby si vaše parádnice patlaly na obličej, co je napadne, a že to jinak dělat budou.

Neméně, dokonce možná více důležitým odvětvím je v tomto období móda. S roztomilými potisky animovaných postav už asi zrovna nezaválíte, ale to neznamená, že musíte hned kupovat nějaké odvážné kousky. Prostě se jen na ty „děti“ podívejte jako na dospělé a snažte se jim vybírat, takové oblečení, jaké by se mohlo líbit jim a ne vám.

Když už budete mít trochu kosmetiky i nějakou tu garderobu, poohlédněte se po doplňcích. Kluci by si možná zasloužili nějaký pěkný batoh, dívky velkou kabelku, do které se vejde i nějaký ten sešit či učebnice. Nebo co třeba hodinky? Možná by se naučili chodit včas do školy (a možná taky ne). Určitě nic nezkazíte také nějakým šperkem, klidně jen bižuterií, zlato a diamanty ještě asi úspěch nesklidí.

Budoucí spisovatelka nebo olympijský vítěz?

I když to tak nevypadá, právě teď se utváří osobnost, kterou se vaše dcera, vnuk, synovec jednou stane.

Teď se možná zdá, že jen píše hlouposti na blog nebo točí videa na youtube, kterým vůbec nerozumíte, ale třeba se něčím takovým bude jednoho dne živit. Nebo možná všechen volný čas věnuje sportu a ve škole to kvůli tomu tak úplně neklape, ale co když bude za pár let reprezentovat naši zemi? Možná se jim snažíte většinu času spíše vyhnat ty „hlouposti“ z hlavy, ale jste si jisti, že děláte dobře? Co takhle koupit foťák s funkcí synchronizace, na který se budou fotky fotit a videa točit mnohem snadněji a jejich úprava vaší rebelce nezabere x hodin? A nechcete tomu zapálené sportovci koupit třeba sporttester nebo pulsoměr, aby mohl sledovat své výkony a věděl, jestli mu to opravdu stojí za ty špatné známky?

Pokud se snažíte marně teenagery přesvědčit, aby četli, zkuste namísto klasiky ala povinná četba, sehnat také něco takříkajíc „z jejich oboru“. Něco, co budou chtít, číst, co se budou chtít dozvědět. Jak vytvořit dokonalou fotografii? Jak souvisí sport a matematika? Jistě, zaměřili jsme se v tuhle chvíli hodně konkrétně, ale vlastně se jen snažíme říct, že dnes už naleznete kvalitní knihy téměř ke každému tématu, stačí zapátrat.

Moderní „všechno“

Vy možná nestíháte sledovat, kdo láme žebříčky hitparád, jaké recenze má nejnovější iPhone a že zrovna vyšel nový PlayStation. Vaši náctiletí to ale vědí dobře a určitě jim uděláte radost, když je něčím z kategorií herních konzolí, telefonů a jiné elektroniky či příslušenství obdarujete. Nemusí to být hned nový tablet, ale například kvalitní sluchátka jsou na žebříčku důležitosti mladých hodně vysoko.

Také různé počítačové programy, které jsou pro vás úplná neznámá, mohou sklidit úspěch, takže opět doporučujeme odrazit se od zálib a pokusit se do tématu trochu ponořit.

Určitě se nebojte s dospívajícími dětmi také poradit. Na Ježíška už nějaký ten pátek nevěří a jejich svět je v tuhle chvíli možná na hony vzdálený tomu vašemu. Zeptat se je kolikrát nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak být u stromečku za celkem cool rodiče. Protažené obličeje možná uvidíte i tak, ale nezapomeňte, je to jen póza …

Mají vaše děti ještě pubertu daleko před sebou? V příštím článku se zaměříme právě na to, jak vyvolat tu pravou a nefalšovanou dětskou radost.

Přidat komentář