Tipy

Tipy na vánoční dárky – pro babičku a dědečka

Víte, zřejmě babičky a dědové bývají u stromečku těmi nejvíce dojatými, potěšenými nebo třeba hrdými, a to už jen proto, že sedí v jedné místnosti se svojí rodinou, dětmi a vnoučaty. Mějte na paměti, že právě pro ně jsou tyto chvíle nejdůležitější a nejvýznamnější a když máte šanci jim je zpříjemnit, udělejte to …

Rodina až na 1. místě

Pro starší ročníky tvoří rodina téměř celý svět. Lidé jsou různí, nechceme si hrát na vševědy, ale čerpáme z vlastních zkušeností. Poté, co děti vylétly z hnízda a mají vlastní děti, po ukončení dlouhé etapy pracujících, přichází fáze rozjímání. Právě v této době babička s dědou přemýšlí o životě, o tom, co se jim povedlo a nepovedlo a v kolonce „povedlo“ jste vy (alespoň doufáme). Děti, vnoučata a jejich úspěchy bývají tím nejlepším kořením života „starších“, tak se jim ho nebojte přisypávat ve větších než malých dávkách. Jak?

Nemusíte se k nim ani stěhovat ani volat každý den, stačí mnohem méně. Takovým malým (nebo spíše nepředstavitelně velkým) zázrakem jsou fotografie. Můžete je darovat na sto a jeden způsob a pokaždé vyvolat naprosto upřímnou radost a dojetí. Ať už sáhnete po klasické formě fotky v rámečku nebo zvolíte moderní formu digitálního fotorámečku, rozhodně uděláte jednu z nejlepších vánočních investic. To samé platí o kalendářích z fotek, fotkách na hrníčcích a tak podobně. Navíc tyto dárky mají tu výhodu, že dokážou potěšit opakovaně, kdykoliv se na ně podívá obdarovaný nebo například návštěva, před kterou se tak může babička nebo děda „vychloubat“.

Odpočívání, půl zdraví

Ať už máte prarodiče mladší nebo v pokročilejším věku, už jen fakt, že jsou prarodiči a minimálně jednou za čas je čeká nálet vnoučátek, znamená potřebu odpočinku.

Není ve vašich silách, přesvědčit je, aby se netahali s tím těžkým nákupem a aby každou středu nechodili přes celé město za kamarádkou, jen protože to tak dělají už 30 let. Je to jejich svět a je nutné to respektovat, nicméně je můžeme obdarovat něčím, co k odpočinku či regeneraci poslouží.

Začít můžeme knihou. Kolikrát si vy sami říkáte „až já jednou budu mít čas, já si to přečtu to a to …“, no a senioři v důchodovém věku ten čas mají, jen už možná zapomněli, že i četbou se dá trávit volný čas. I pokud nejsou žádnými milovníky románů nebo poezie, možná si rádi přečtou o nějaké osobnosti nebo třeba o svých koníčcích, které mají rádi. Oblíbené jsou také křížovky, sudoku či osmisměrky, které drží babičky i dědečky „ve střehu“.

A když už budou tak hezky sedět v křesle a číst knížku, bude se jim určitě hodit deka, protože jsou náchylní na průvan. Pojistit si to a mít nohy v teple umožní takzvaná vyhřívaná papuče. To by bylo, aby je takovéhle dary neudržely aspoň chvíli pěkně v klidu.

Čas na radost

Postarali se o vás, o vaše děti a možná dokonce i o jejich děti a tak mají nárok si život užívat také po svém. Jistě, odpočívat je důležité, ale nic se nemá přehánět. Navíc to jde i aktivně a právě to babičkám a dědečkům dokazuje, že ještě nepatří do starého železa.

Jako ve většině předchozích dílů, i dnes vás budeme nabádat, abyste nezanevřeli na koníčky obdarovávaných. Možná máte někdy pocit, že se babička v té kuchyni nezastaví a že se děda na té zahradě strhne … Jenže právě tyhle činnosti a mnoho dalších teď dávají jejich životu smysl a vlévají jim čerstvou krev do žil, tak zkuste zapomenout na svou starostlivost a podpořte je.

Dědovi se možná bude hodit nové zahrádkářské náčiní nebo rybářské vybavení. Babička by zase mohla ocenit novou sadu hrnců nebo nádobí. Zase se budeme opakovat, ale dárků, které souvisí s koníčky a zájmy je takové množství, že by nestačilo ani deset životů na to vše pořídit.

Než se ale pustíte do těch novot a nahrazování starších věcí a vybavení prarodičů, chceme vám připomenout, že vše nové starší ročníky tak trochu (a někdy i více) znervózní. Nemějte jim to za zlé. Mají své zažité a osvědčené zvyky a všechno „to moderní“ jim dává pocit, že už jsou moc staří. Pokud tedy za pár týdnů zjistíte, že dárky skončily ve skříních a pod postelí, protože „je škoda to používat“, pomozte jim tím, že sami ty věci vytáhnete a začnete používat. Uvidíte, že svojí účastí jim velice pomůžete.

Přidat komentář