Ti z nás, co již myčku nádobí vlastní, na ní nedají dopustit a rozhodně by jí za nic na světě nevyměnili. Dobře totiž vědí, že jim myčka nádobí šetří čas i rodinný rozpočet, ostatně je mnohem úspornější než klasické ruční mytí, na které jsme byli až doposud zvyklí.
Z obecného hlediska se dá říci, že na to, aby člověk umyl v kuchyňském dřezu stejné množství nádobí, jaké by jinak vložil do myčky nádobí, spotřebuje čtyřnásobné množství vody a až o 25 % více energie, než je tomu s myčkou. Co je pro myčku zásadní a s jakými vychytávkami se dá ušetřit? Podíváme se na to společně.
Cena nebo výkon
Každý chce ušetřit nějaký ten peníz a v případě koupě takového spotřebiče to platí dvojnásob. Kromě úspory při koupi, nás zajímá také samotný provoz myčky, aby zbytečně nezatěžoval náš rozpočet. Dávno neplatí, že zakoupením nejlevnější myčky nádobí se dočkáme horších vlastností.
Cena totiž není až tak zásadní jako hlučnost, množství funkcí, spotřeba elektrické energie a v neposlední řadě také kvalita mytí, která se řadí většinou až na konec seznamu důležitosti.
Hlučnost
Určitě si řeknete, že hlučnost je absolutně nedůležitá, protože na rozdíl od lednice nepatří myčky mezi spotřebiče, které jsou zapnuté neustále, ale opak je pravdou. Musíme si uvědomit, že mytí nádobí při zaplnění celé kapacity myčky může zabrat dost času. V takovém případě nás hlučnost rozhodně bude zajímat. Zvláště když dnes je kuchyň, tedy i myčka, většinou součástí obytného prostoru.
Mezi ty nejvíce tiché modely patří myčky, jejichž hlučnost je kolem 40 dB. Horní hranice, kterou by neměl takový spotřebič překročit je maximálně 60 dB. Tichý model uvítáte zejména tehdy, když plánujete mýt nádobí ve večerních či dokonce nočních hodinách, nebo je myčka umístěna v blízkosti místa, kde spíte či jí máte v garsonce.
Vybavení a funkce
Cena se ve většině případů odvíjí právě od vybavení a funkcí, kterými myčka nádobí disponuje. Možná máte pocit, že si vystačíte s těmi základními, protože ty ostatní mají jen zvýšit komfort používání myčky a svým způsobem i její cenu. Faktem je, že ve chvíli, kdy tyhle přídavné funkce jednou vyzkoušíte, už se jich nebudete chtít vzdát.
Mezi nejdůležitější vychytávky řadíme takové, které jsou schopné zajistit bezpečné používání myčky a optimalizovat spotřebu elektrické energie i vody. Připomeňme si teď ty, bez kterých si spousta z nás už mytí nádobí nedovede představit.
Aquastop
Tento systém uvítáte ve chvíli, kdy dojde k nějaké poruše a mohlo by docházet k úniku vody. Aquastop tomu zabrání a vaše domácnost zůstane bez poskvrny. V podstatě to může být havarijní nádobka s plovákovým spínačem. Ten spotřebič zastaví, jakmile se v něm začne hromadit voda a zároveň uzavře přívod vody do myčky. Systém Aquastop také bývá zabudovaný v přídavné bezpečnostní hadici, což se hodí, když nejste doma.
Odložený start
Možnost načasovat dobu mytí ocení každý. Ať už chcete mýt nádobí když nejste v místnosti, nebo používat myčku při levnějším tarifu elektřiny (noční proud), tohle se bude hodit.
Dětská pojistka/dětský zámek
Jeho největší výhodou je, že automaticky či mechanicky uzamkne hlavní panel. Tím jakémukoliv dítěti znemožní náhodné zapnutí či vypnutí myčky uprostřed mycího cyklu nebo dokonce jeho změnu. Navíc je schopen zcela uzamknout celou myčku. Zabrání tak možnému poranění dítěte, případně mu zneškodní nežádoucí kontakt s chemickými prostředky.
Senzor naplnění
Když to porovnáme s jinými spotřebiči, jako jsou třeba pračky, funguje v podstatně na podobném principu. Zjistí totiž množství nádobí, které bylo vloženo do myčky a podle toho pak upraví množství vody. Značně tak ušetří náklady na svůj provoz.
Zásuvka na příbory
Skvělá věcička, která ušetří trochu místa uvnitř myčky. Když totiž do spodní části umístíme košík na příbory, zabere nám spoustu užitečného místa, jež by se dalo využít na další nádobí.
Chytré ovládání
Chytré telefony vládnou světu a tak není žádným překvapením, že lze už i myčky nádobí, stejně jako jiné domácí spotřebiče, ovládat pomocí smartphonu. Jediné co k tomu potřebujete je internetové připojení. Pak už můžete myčku ovládat bez problémů na dálku.
Výškově nastavitelný horní koš
Možnost posouvat podle potřeby horní koš je velkou výhodou, zvlášť když si chcete do spodního koše naskládat větší kusy nádobí, jako hrnce, velké talíře, pánve a podobně.
Mycí programy
Standardní program se používá na umytí běžně znečistěného nádobí při teplotě 50 až 70°C. Pak tu máme většinou úsporný (bio, eko) program, který si vystačí s nízkou teplotou v rozmezí 45 až 55°C. Tento program sice šetří elektrickou energii, ale pro změnu zase může trvat déle a spotřebovat větší množství vody.
Intenzivní program pracuje při 70 – 75°C a používá se na hodně silně znečištěné nádobí. Dnes již samozřejmě existují automatické programy, ty umí vyhodnotit jak je nádobí zašpiněné a přizpůsobit mu teplotu vody i délku mycího cyklu.
Většina myček nádobí má i rychlý program, který se perfektně hodí na minimálně znečištěné nádobí, které není ještě zaschlé.
Na co při používání myčky nádobí nezapomenout?
Pokuste se vždy zapínat myčku až ve chvíli, kdy je zcela zaplněná. Tím se sníží četnost jejího použití a zároveň počet mycích cyklů, které během týdne použijeme. Hravě se tak dá ušetřit nejen voda, ale také elektrická energie.
Nádobí není potřeba před vložením do myčky oplachovat, to by bylo nutné jen v případě opravdu drastického znečištění. Dnešní myčky nádobí si poradí i s velmi odolnou špínou.
Podívejte se také na další zajímavé články, které vám poradí s výběrem vhodného pomocníka, například jak vybrat vakuovačku, jak vybrat vysavač nebo jak vybrat mixér na smoothie.
Zdroj foto: pixabay.com
Zdroj info: https://www.dtest.cz/clanek-958/jak-vybrat-mycku-nadobi, https://www.testy-spotrebicu.cz/testy-mycek-nadobi/