Bydlení Tipy

9 hacků, jak snížit váš účet za vodu. Zvládnete je Levou Zadní

Ušetřit na energiích není jen o elektrice a plynu. I voda je důležitá. Takže se podíváme na to, jak jednoduše snížit účet za vodu. Navíc se budeme chovat i ekologicky a to je důležité.

Začněte s čistým štítem

Přesněji s novými štítky. Nižší účet za vodu totiž nikdy nebude pokud máte stále staré spotřebiče. Až budete kupovat novou myčku, věnujte pozornost právě energetickým štítkům. Hledejte označení Energy Star a WaterSense, které říkají, že přístroj spotřebuje o 35 – 50 % méně vody a o 50 % méně energie, než jiné výrobky (Zdroj info: https://www.label2020.cz/ a https://energozrouti.cz/) . Věděli jste, že obecně platí, že pračka s horním plněním spotřebuje více vody než ta s předním plněním?

Štítek pračky a úspora
Zdroj foto: pixabay.com

Nové kohoutky

Asi tušíte, že zavřením kohoutku během čistění zubů nějakou tu vodu ušetříte. Šetřit ale můžete, i když je kohoutek v akci. Stačí nainstalovat perlátor, nebo kohoutek s certifikací WaterSense. Tím snížíte průtok bez omezení výkonu a rozhodně tím snížíte i účet za vodu.

Vodovodní kohoutek a vysoký účet za vodu
Zdroj foto: pixabay.com

Ládujte co to jde

Než zapnete myčku, naplňte ji vždycky až po okraj. A neobtěžujte se s nějakým předchozím oplachováním nádobí. Mytí v myčce je úspornější než mytí v ruce, pokud jí ale budete spouštět kvůli dvěma talířům, nebo všechno předmývat a oplachovat, přestane tohle zaklínadlo fungovat.

Myčka nádobí a úspora vody
Zdroj foto: pixabay.com

Už vám nic neunikne

Zdánlivé maličkosti, jako je protékajicí záchod, nebo kapající kohoutek, zvedají účet za vodu a to často dost výrazně. Dá se to řešit, musíte si toho ale nejdříve všimnout. Dost často to nepřeslechnete, voda prostě má svůj zvuk. Ale ani v případě, že váš záchod mlčí jako ryba, nemusíte být za vodou. Udělejte si malý test. Do rezervoáru nakapejte cca pět kapek potravinářského barviva. V případě, že se záchod do 10 min. zbarví aniž byste splachovali, je to tam.

Oprava umývadla
Zdroj foto: pixabay.com

Plastový trik

Vyzkoušejte kouzelnický trik s plastovými lahvemi a nádržkou u toalety. Když láhve vložíte do rezervoáru, zaberou logicky nějaké místo. Místo, které by jinak při každém spláchnutí zaplnila voda. Výsledkem je, že snížíte objem vody, kterou po použití toalety pravidelně odesíláte vstříc kanalizaci.

V dnešní době, kdy splachovadla mají i úspornou volbu se to zdá zbytečné, ale používáte ji? Jste si jistí že každý ji používá?

Jak na to? Vezměte dvě plastové půllitrové lahve a nasypte do nich trochu písku, nebo kamínků, abyste je zatížili. Zbytek dolijte vodou, zašroubujte a vložte do toaletní nádržky. Nezapomeňte se ale ujistit, že nestojí v cestě žádným pohyblivým součástkám a mechanismům.

Vypněte to

Pouštět si na sebe po ránu proudy teplé vody, to je ráj. Zejména pro vodárenskou společnost. Zkuste vodu při mytí vlasů a mydlení těla vypínat. A zapněte zase jen na opláchnutí mydlinek. Je to možná trochu nuda, ale ušetří vám to hodně peněz.

Úspora vody při sprchování
Zdroj foto: pixabay.com

Recyklujte

I voda se dá využít víc než jednou. A to aniž byste si zahrávali s hygienou. Nevylívejte vodu, která zůstala ve sklenicích, nebo v miskách vašich domácích mazlíčků. Zrecyklujte ji použitím na zalití květin. Dokonce i kostka ledu, která se omylem zřítí k zemi, má své využití. Nacpěte ji přímo do květináče.

Recyklace vody zaléváním
Zdroj foto: pixabay.com

Delší střih je v módě

Když je na řadě sekání trávníku, neberte ho z gruntu příliš u země. Vyšší tráva vrhá stín na kořeny a udržuje v půdě vlhkost lépe než na krátko ostříhaný trávník. To znamená, že spotřebujete méně vody k tomu, aby se vám zahrada zelenala. Podobný efekt má mulčování u ploch které nemáte zrovna celé zelené.

Sběratel deště

Nejlepší způsob, jak šetřit s vodou na zahradě, je využívat přírodní zdroje. Tedy především déšť. Stačí, když pod odtok z okapu postavíte sud, případně plastový barel. Tento způsob sběru vody je hodně oblíbený na chatách, kde se voda jinak čerpá ze studny a není jí tedy nazbyt. To ale neznamená, že jej nemůžete využít i u vašeho rodinného domku. I sud a barel může být designově pěkný, buď si ho koupíte, nebo vylepšíte sami.

TIP: Podívejte se, jak na sběr dešťové vody.

Sud na vodu
Zdroj foto: pixabay.com

Šetření není na pořadu dne jen teď, zajímat by nás mělo vždycky. A proto si můžete přečíst i další naše články. Například Proč si pořídit sprchový kout místo vany, nebo Tipy jak ušetřit v kuchyni.

Zdroj foto: pixabay.com, Zdroj info: https://www.label2020.cz/ a https://energozrouti.cz/

Přidat komentář